Nieżyt nosa
Chyba nie ma osoby, która choć raz nie przechodziłaby kataru. Jest to choroba wirusowa, fachowo określana mianem nieżytu nosa. W ramach tej infekcji występują zmiany zapalne w części nosowej oraz ustnej gardła.
Bardzo często okazuje się, że choroba obejmuje także inne części układu oddechowego, na przykład krtań, tchawicę lub dochodzi nawet do oskrzeli. Równie licznie zdarzają się przypadki łączenia infekcji wirusowej z bakteryjną. Przede wszystkim katar objawia się poprzez kichanie, ból oraz swędzenie gardła, a także łzawienie.
Co więcej, w późniejszej fazie choroby pojawia się również chrypa, związana ze zmianą głosu u chorego. Na początku wydzielina, zalegająca w nosie jest jasnym, dosyć rzadkim płynem, natomiast z czasem staje się bardziej gęsta i nabiera zielonożółty kolor. Dolegliwościami towarzyszącymi są natomiast ogólne osłabienie, utrzymujący się stan podgorączkowy oraz bóle głowy.
Zazwyczaj nieżyt nosa, jeśli nie wystąpią żadne powikłania, trwa około tygodnia. Przez ten czas najlepiej będzie, jeśli chory pozostanie w domu i odizoluje się od innych, by zapobiec ich zarażeniu. Powinien on spożywać duże ilości napojów oraz przebywać w ciepłym, lecz nie przesuszonym pomieszczeniu.
Powikłany katar może natomiast doprowadzić do poważniejszych schorzeń dróg oddechowych.