Czy potrzebny jest mostek do lonżowania?
Jeżeli ktoś ma pierwszy raz styczność z koniem, to wiadomo, że nie można mu pozwolić na swobodną jazdę na koniu, dopóki nie przyzwyczai się do zwierzęcia i nie będzie potrafił się na nim utrzymać. Dlatego pierwsze lekcje odbywają się na lonży, a więc na specjalnej, kilkumetrowej linie, na której jest prowadzony koń. Instruktor kontroluje jego jazdę, a wówczas uczeń może skoncentrować się na wykonywaniu odpowiednich ruchów, a nie na utrzymaniu konia.
Podczas takich ćwiczeń koń zazwyczaj chodzi w kółko, dlatego ważne jest, aby co jakiś czas zmieniać kierunek jazdy, tak aby wszystkie jego części ciała, pracowały w odpowiedni sposób.
Zmiana kierunku jest prosta
Podczas lonżowania to instruktor ustala tempo jazdy, jak również jej kierunek. To również on musimy pilnować, aby co jakiś czas ten kierunek zmienić.
Oczywiście przepinanie lonży za każdym razem tak, aby można było zmienić kierunek jazdy, byłoby uciążliwe i czasochłonne. Dlatego warto zainwestować w specjalny Mostek do lonżowania. Przypina się go do kółka od wędzidła, a do środkowego uchwytu, który jest ruchomy przypina się lonżę.
Jeśli chcemy zmienić kierunek jazdy, to wystarczy tylko odpowiednio pociągnąć za lonżę, a pierścień na którym jest ona wpięta automatycznie przesuwa się w tą stronę, z której działa siła. To sprawia, że jej oddziaływanie jest równomierne po obu stronach.
Różne wzory
Warto wiedzieć, że takie mostki do lonżowania oferowane są nam w różnych wzorach, kolorach i rozmiarach.
Jednak najważniejsze jest to, że pozwalają one na wygodne lonżowanie, bez konieczności przepinania lonży podczas zmiany kierunku. Co więcej, wszystko jest tak skonstruowane, że zarówno przypięcie samego mostka do wędzidła, jak i później lonży do mostka, nie zabiera wiele czasu i jest naprawdę proste. Warto robić wszystko, aby ułatwiać pracę sobie i zwierzęciu z którym współpracujemy.
Z pewnością wykorzystanie mostka do lonżowania będzie dobrym rozwiązaniem, bo będzie oszczędzało czas, ale jednocześnie będzie nam dawało gwarancję, że zmiana kierunku będzie się odbywała płynnie i bez najmniejszych oporów. To też sprawi, że cała jazda będzie miała odpowiednie tempo, a to z kolei pozwoli osobie siedzącej na koniu, na wczucie się w rytm i skoncentrowaniu się na wykonywaniu właściwych ruchów, które są niezbędne podczas prawidłowej jazdy.